SIFIRDAN

Yolculukların en dingini kendine ait bir durak bulduğunda gerçekleşir. Yüzyılın çığır açan yetkinliklerine, bahar esintisi gibi biz de kapılıverdik. Şimdiki durağımız dijitalin kendine uygun mekanik durağı. Masaya ilk oturduğumuzdan beri değişmeyen tek şey aynı heyecan, aynı mücadele ile bizimle var olan hevesimiz. Öyle ki bu heves bir yeni bahar ve rüzgarına sürükledi bizi. Uzun süredir yoldan çıkıp kaybolmuştuk habersiz. Ve istiyoruz ki yüreğimize, yolumuza kesişmiş herkesin hatrına dijital dünyanın kapısında da kendimize bir yer edinelim. Dijitalin durağı yeni adresimiz bugün burasıdır şimdilik… Basılı yayından vazgeçtiğimizi de düşünmeyin, onun için biraz zaman bize, Çığrından çıkmışken Dünya, yeni düzende soluk soluğa kalmadan şuraya kıvrılalım.

Ekip


Tuğçe Yavuz
Genel Yayın Yönetmeni
18 Ekim 1995 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Yavuz, İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini yine İzmir’de tamamladı. 2014 yılında kazandığı Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünde 2019 yılında mezun oldu. Şu an halen Üsküdar Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi yüksek lisans öğrenimi görmektedir. Öğrencilik hayatında kurdukları Hâl'buki dergisinin öncesinde de dergicilik ile ilgili girişimleri olan Yavuz Hâl'buki ile birlikte yazın dünyasına adım atmış oldu. Alanı dışında, felsefe, tarih, toplumsal cinsiyet gibi alanlarda ve Türk Şiir Antolojisi üzerine araştırmalar yapmaya devam etmektedir. İstanbul’da bir sivil toplum kuruluşunda çalışan Yavuz, halen derginin genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmektedir.

Büşra Okumuş
Genel Yayın Yönetmeni
11 Ekim 1996’da İstanbul’da doğmuş, çocukluğu Adana ve İstanbul’da geçmiş, ortaokula Ankara’da devam etmiştir. 2014 yılında kazandığı Karabük Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünü okurken, hayatının dönüm noktaları olan hatrı sayılır dergide yer alıp, iki kez de öğrenci değişim programlarına katılmıştır. Franz Kafka’yı her gün en az bir kere eleştirecek kadar seviyor ve Stoa Felsefesi okumalarını yakasını bırakmayan varoluş sıkıntılarına merhem olarak kullanıyor. Şuan Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi ve bir merkezde fizyoterapist olarak çalışıyor.

Büşra Çolaklar
Web Editörü
13 Ocak 1998 tarihinde Ardahan’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul eğitimini Ardahan’da tamamladı. Daha sonrasında lise eğitimini İstanbul’da tamamlayarak 2015 senesinde Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı. Lisede kitaplarla çok iyi bir bağ kuran Çolaklar, şiirle ve tiyatroyla yakından ilgilenmiştir. Ayrıca Edip Cansever’i hayatının şairi olarak görür. Çeşitli alanlarda kendisini geliştirirken Hâl'buki dergisinde 2020 yılından itibaren yayın kurulunda yer almaya başlamıştır.

Aleyna Özdemir
Yazı Editörü
1999 yılında Ankara'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. 2018 yılında Karabük Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı ve Hâl'buki dergisi ile yolları kesişti. Derginin severek yazı editörlüğünü yapmaktadır. Okumayı, yazmayı, tarih ve doğayla içli dışlı olmayı ve futbol maçlarından sonra meditasyon yapmayı sever.


Hatice Kübra Arslan
Yazı Editörü
1995'te Ankara'da doğmuş olup ilk ve orta öğrenimini yine aynı şehirde tamamladı. 2019 yılında mezun olduğu Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünde yükseköğreniminin devam ettiği sırada çeşitli sivil toplum kuruluşları ve projelerde gönüllülük ve liderlik faaliyetleri yürüttü. 2017 yılında edebiyat dünyasına kazandırdıkları Hâl'buki dergisinde ekseriyetle şiir, deneme, biyografi ve söyleşi kaleme alırken derginin yayın kurulunda bulundu ve halen editörlüğünü üstlenmektedir.

Emrullah Tuna
Web Yöneticisi - Grafik Tasarımcısı
1997 Diyarbakır doğumlu Tuna, ilkokul ve lise yıllarını Diyarbakır'da tamamladı. Karabük Üniversitesi'nde Felsefe, Çukurova Üniversitesinde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü okudu. Bir dönem radyoculuk ile uğraştıktan sonra kendi alanıyla ilgili çeşitli film setlerinde çalıştı. Şu anda Adana'da içerikler üreten, kısa film çeken, çeşitli alanlarda çalışmalar yapan bir ekiple çalışmaktadır. Alanı dışında seslendirme, kurgu & montaj, grafik ve web tasarım işleriyle uğraşmaktadır. Edebiyata olan ilgisi ilk okul yıllarından bu yana devam etmektedir.

Gizem Altan
Yayın Kurulu Üyesi - Çizer
1995 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 2014 senesinde Karabük Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde, Uluslararası İlişkiler Bölümünü kazandı. Öğrenciliği devam ederken 2017 senesinin Ekim ayında arkadaşlarıyla Hâl'buki dergisi serüvenini başlatmaya ortak oldu. Dergide yazı işleri müdürlüğünü, yayın kurulu görevini ve derginin çizerliğini üstlenmektedir. Yabancı dile ve dilbilimine olan merakı onu İngilizce, Rusça, Ukraynaca ve Osmanlıca öğrenmeye itmiştir. Genel olarak deneme ve söyleşi türünü paylaşıp çizimlerinde Barok Dönemi eserlerinden etkilenir. Ortaçağ edebiyatı, felsefe, mitoloji, Türk edebiyatı, Rus edebiyatı, Fransız edebiyatı ve Cumhuriyet Dönemi Türk şairleri gibi birçok alanda okumalar ve araştırmalar yapmaya çalışmaktadır.

Gizem Önal
Yayın Kurulu Üyesi - Sosyal Medya Sorumlusu
1997’de Karabük’te doğmuş olup eğitimine Karabük’te başlayıp Ankara’da tamamladı. 2019 yılında Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü eğitimine devam ettiği sırada sosyal sorumluluk projelerinde görev aldı. 2017 yılından itibaren çıkarmış oldukları Hâl’buki dergisinde genel olarak deneme, eleştiri yazmakla beraber derginin yayın kurulunda yer almış ve imtiyaz sahipliğinde bulunmuştur.


Sıla Candaş
Yayın Kurulu Üyesi - İçerik Üreticisi
1996 senesinin Ağustos ayında Ankara’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini yine aynı şehirde tamamladı. 2015 senesinde Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde, Makine Mühendisliği bölümünü kazandı. Öğrencilik serüveni devam ederken 2017 senesinin kasım ayında Hâl'buki ailesi ile tanıştı ve yazdığı ürünleri paylaşma gayesine girdi. İngilizce ve Almanca öğrenmeye devam ederken; Ortaçağ edebiyatı, felsefe, toplumsal cinsiyet, Rus edebiyatı ve Cumhuriyet Dönemi Türk şairleri gibi birçok alanda merakını gidermeye ve araştırmalar yapmaya çalışmaktadır. Hala öğrenciliği devam eden Candaş, aynı zamanda çeşitli yazılarıyla Hâl'buki ailesinde; yayın kurulu üyesi ve içerik üreticisi olarak yer almaktadır.

Fatih Kaya
Yayın Kurulu Üyesi
Öz-de-bir İlköğretim Okulunu (2013), Güneşli Uğur Hazırlık Lisesini (2017) bitirdi. 2017 yılından beri Karabük Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde öğrenim görüyor. Mütevazı Dergi (2019) kurucu üyesi ve genel yayın yönetmeni.


Yasemin Güvenç
Yazar
22 Mayıs 1997 tarihinde Manisa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Manisa’da tamamladı. 2015 yılında kazandığı Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünden 2019 yılında mezun oldu. Üniversitenin ilk yıllarında Hâl'buki dergisiyle tanıştı ve derginin yazar ekibinde yer almaya başladı. Üniversitenin son yıllarında ise bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak faaliyet gösterdi. Çocukluğundan beri edebiyata ve yazmaya ilgisi olan Güvenç’in edebiyata olan ilgisini fark etmesi ve bu ilginin ciddi bir boyuta ulaşması; ilkokul öğretmenlerinin Güvenç’e yerel bir radyoda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı dolayısıyla şiir okutması sayesinde gerçekleşti. Stefan Zweig, Nilgün Marmara ve Sabahattin Ali hayranı olan Güvenç, Hâl'buki dergisinde genel olarak deneme, şiir ve öykü yazmaya devam etmektedir.

Fatma Betül Uzuntarla
Yazar
3 Ağustos 1998'de Safranbolu'da doğdu. İlkokul ortaokul ve lise öğrenimini Konya'da tamamladı. Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünden 2020 yılında mezun oldu. Üniversite öğrenciliğinin ilk yılında Hâl'buki ailesinin kuruluşu ile dergide yer almaya başladı. Deneme, kitap tahlili ve şiir türlerinde eserler kaleme almakta ve çeşitli dergi ve kitap projelerinde yazılar yazmaktadır.


Beyza Demirhan
Yazar
18 Haziran 1996 yılında doğan Beyza Demirhan çocukluğu Artvin'de ve Trabzon’da geçmiş olup ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Artvin’de tamamlamıştır. 2014 yılında Karabük Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanmıştır. Lisede Türk ve dünya edebiyatıyla yakından ilgilenip üniversite de Hâl'buki dergisi ailesi ile tanışıp şiirlerini yayınlama fırsatı bulmuştur. İngiliz edebiyatı yazarları ve eserleriyle ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Öğrenciyken farklı alanlarda çevirmenlik yapan Demirhan şu anda İngilizce öğretmeni olup Karabük Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anabilim dalında yüksek lisans yapmaktadır.

Ahmet Sezgin
Yazar
1 Mayıs 1994 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2013 yılında kazandığı Karabük Üniversitesi İmalat Mühendisliği Bölümünden 2018 yılında mezun oldu. Şu an Hotomobil adında bir firmada üretim ve planlama mühendisi olarak çalışmaktadır. Öğrencilik hayatında Hâl'buki dergisi ile tanışmış 2018'den bugüne yazılarını bizlerle paylaşmaktadır.
Emre Kaya
Yazar
1997 Kasım'ında Tokat’da doğdu. İlkokul ve ortaokulu Kırklareli ve Şanlıurfa’da tamamladı. Lise yıllarını Kahramanmaraş, Konya ve Adana’da geçirdi. 2016 yılında Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünü kazandı. 4 yıllık öğrenim süreci içerisinde masa tenisi branşında antrenörlük ve sporculuk yaptı. Yazdığı şiirleriyle Hâl'buki ailesiyle tanıştı.

Arif Sezai Kayhan
Web Yöneticisi
1994 yılında Edirne'de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Edirne'de tamamladı. 2013 senesinde Karabük Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü kazandı. Uzun yıllardır içinde biriktirdiği edebiyat aşkının bir cilvesi olsa gerek 2020 yazında Hâl’buki ile tanışan Arif Sezai halihazırda derginin web kısmı ile ilgilenmektedir.