Yeni Nesil Mehmet Ağalar

Varsa Yoksa
15 Kasım 2020
Sorular Dizisi
15 Kasım 2020

Yeni Nesil Mehmet Ağalar


‘’Yaz tahtaya bir daha tut defteri kitabı
Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı’’

Kim olduğu bilinmeyen kişiler için kullanılan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa deyimini çoğumuz Barış Manço’nun Yaz Dostum şarkısından biliyoruz.
Mehmet Ağa hakkında biraz araştırma yaptığımızda çok farklı hikayeler karşımıza çıkmakta. Lefkoşa’da ikamet ettiği bir hikaye, İzmir’de geçen bir hikaye ve Osmanlı’da Mehmet isminin çok kullanılması temellendirilerek ortaya çıkan bir hikaye var.
Hikayelerde çok farklı anlatımlar ve olaylar mevcut olsa da tümünün temel noktası Mehmet Ağa’nın yardımseverliği. Üstelik bu yardımseverlik gizliden gizliye yapılan, ihtiyaç sahibinin kim olduğu bilinmeden işleyen bir düzende kurulu.
Aslına bakarsanız büyüklerimizin öğütleri, ilkokul kitaplarımız, dini değerlerimiz hep bu yönü gösterdi. Müziğimize, hikayelerimize kadar gizli olması işlendi. Veren el alan eli görmemeliydi.
Bugünün Mehmet Ağalarından bazıları övgü ile besleniyor. Yarının ağaları daha çok övgüyle beslenecek çünkü böyle gösteriliyor artık.
Yüzyıllardır ihtiyaç sahiplerinin yararlanması için yapılan askıda ekmek uygulaması bugünlerde tek bir farkla yapılıyor. Askıda ekmek standının önünde fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşılması gerekli. Bunun adı uygulama yaygınlaştırılması olarak lanse ediliyor.
Ülke gündemi bu kadar hızlı değişirken birkaç hafta önce olan bu olayı neden mi yazdım? Köftenin reklamını yaptık, enkazı bardağa bastık, eğitim masraflarını üstlenmeyi açıklama ile duyurduk.
Bir yanda canla başla mücadele eden isimsiz kahramanlar vardı. Binlerce kilometre uzaktan yardım eli uzatan insanlar vardı. Sivil toplum gönüllüleri vardı uyku bilmeden çalışan, dayanışma sağlayan.
Bir yanda da övgü vardı, saygınlık vardı, statü vardı, kabul görme vardı.
Dilerim yıllar sonra o çocuklar büyüdüğünde bu görüntüler, bu açıklamalar travmaya sebep olmaz. Dilerim Mehmet Ağalar hikayelerde olduğu gibi gizli kalırlar.

Hilmi Mert Akpınar
Sosyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir